Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, “Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri” kapsamında 81 ilden 162 genci Balkanlar’a götürüyor. 
 
8-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek gezi kapsamında gençler İstanbul, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek’te Osmanlı’nın tarih ve medeniyet mirasıyla buluşacak. 

Gençlere yönelik eğitim, kültürel, sosyal ve sportif birçok etkinlik düzenleyen KYK, doğa gezilerinin yanı sıra kültür ve medeniyet tarihinde iz bırakan önemli merkezlere yapılan ziyaretlerle de gençlere tarih bilinci kazandırıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Balkanlar gezisine, yurtlarda düzenlenen eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılanlar arasından kura yoluyla belirlenen 81’i kız, 81’i erkek olmak üzere toplam 162 genç katılıyor.

5 ülke, onlarca şehir gezilecek

“Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri” kapsamında 8-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek Balkanlar gezisinde İstanbul, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek ziyaret edilecek. 

Türk tarihinin ayrılmaz bir parçası olan Balkanlar’ın, Balkan ülkelerinin tarihi, kültürel, milli ve manevi değerlerinin ve mekânlarının, doğal güzelliklerinin gençlere tanıtılacağı gezide, gençler arasındaki birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının geliştirilmesi, geleceğin kurucusu olan gençlere tarihi mirasın aktarılması amaçlanıyor. 

Gençlere gezi boyunca KYK yetkililerinin yanı sıra profesyonel rehberler de eşlik edecek.