Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu “Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri” kapsamında KYK’lı gençleri geçen yılın ardında bu yıl da Balkanlar’a götürdü. 8-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen gezide KYK’lı gençler Osmanlı mirası ve ata yadigârı topraklarla buluştu. Geziye 81 il ve KKTC’den 162 genç, KYK yetkilileri ve profesyonel rehberler katıldı. 

Gezi kapsamında Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek ve Kosova’yı gezen öğrenciler, Osmanlının Balkanlar’daki tarih, kültür ve medeniyet mirasını yerinde görme fırsatı buldu. 

Binlerce genç için yurt içi ve yurt dışı gezileri düzenleyen KYK; yurtlarda yapılan eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere en çok katılan öğrenciler arasından kura yolu ile belirlenen 162 genci Balkanlar’ın tarihi mekânları ve doğal güzellikleriyle buluşturdu.  

Gezinin en önemli durağı Saraybosna’da bilge kral Aliya İzzetbegoviç’in ve Bosnalı şehitlerin kabirlerinin bulunduğu Kovaçi Şehitliği’nin yanı sıra Başçarşı, Mostar ve Blagaj Alperenler Tekkesi başta olmak üzere Kurşunlu Medrese; Gazi Hüsrev Bey Müzesi ve Kütüphanesi; Hünkar, Bakır Baba, Ferhadiye ve Koski Mehmet Paşa Camileri ve Ali Paşa Türbesi ve daha birçok eser ziyaret edildi.

Aliya İzetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitlik ziyaretinde duygusal anlar yaşayan KYK’lı gençler İzzetbegoviç ve tüm şehitler için Kur’an okudu; dua etti.

KYK’lı gençler Karadağ’da Aziz Trifun Katedrali, Tulumba Çeşmeleri, Utanç Sütunu, Budva Kalesi, Katolik ve Ortodoks Kiliseleri; Arnavutluk’ta İşkodra Gölü, Ethem Bey Camii, Ulusal Müze, Opera ve Bale binası; Makedonya’da Antik Tiyatro, Ayasofya Kilisesi, Zeynel Abidin Paşa Tekkesi, Sinan Çelebi Türbesi, Harabati Baba Tekkesi, Ali Paşa, Alaca, Yahya Paşa, Mustafa Paşa, Arasta ve Murat Paşa Camileri, Türk ve Yahudi Mahallesi, Davut Paşa ve Çifte Hamamları, Sulu, Kapan ve Kurşunlu Hanları, Direniş Müzesi, Aziz Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Müzesi; Kosova’da ise Halveti Tekkesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Bayraklı, Emin Paşa, Sinan Paşa, Yaşar Paşa ve Çarşı Camileri, Aziz Gorgi ve Katolik Kiliseleri, Sırp Mahallesi, Kosova Müzesi ve Fatih Sultan Mehmed Külliyesi ziyaret edildi. 

Gençlerin, Balkanlar’ın yakın tarihini tanıma fırsatı bulduğu gezi profesyonel rehberler ve kurum personelleri eşliğinde tamamlandı.