Her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen “Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri” ile gençlerin yaşadıkları toprakları yakından tanımasını sağlayan KYK, bu yıl da gençleri Osmanlı Devleti'nin payitahtları olan Bursa, Edirne ve İstanbul’a götürüyor.  

Gençlere yönelik eğitim, kültürel, sosyal ve sportif birçok etkinlik düzenleyen KYK, doğa gezilerinin yanı sıra kültür ve medeniyet tarihinde iz bırakan önemli merkezlere yapılan ziyaretlerle de gençlere tarih bilinci kazandırıyor.

18-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek gezi kapsamında gençler, asırlarca dünyaya barış ve adaletle hükmetmiş Osmanlı Devleti'nin tarih ve medeniyet mirasıyla buluşacak.  

Üç günde üç payitaht

Üç günde üç payitahtın ziyaret edileceği geziye; yurtlarda düzenlenen eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılanlar arasından kura yoluyla belirlenen 81 ildeki yurtlardan bir kız ve bir erkek, KKTC'den iki kız ve iki erkek olmak üzere toplam 166 öğrenci katılıyor.

Osmanlı Devleti'nin payitahtları olan Bursa, Edirne ve İstanbul’un tarihi, kültürel, milli ve manevi değerlerinin gençlere tanıtılacağı gezide, gençler arasındaki birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının geliştirilmesi, geleceğin kurucusu olan gençlere tarihi mirasın aktarılması amaçlanıyor. 

Uzman rehberler eşliğinde gerçekleşecek geziye, KYK yetkilileri de katılacak.