Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri kapsamında gençleri tarih ve medeniyetle buluşturmaya devam ediyor.

KYGM Akademi kapsamında gerçekleştirilen eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere gönüllü katılan öğrencileri teşvik etmek amacıyla 81 il ve KKTC'den yaklaşık 900 öğrencinin katılımıyla “Kuruluştan Çanakkale'ye Tarih ve Medeniyet Gezisi” düzenleniyor.

Üç günde dört şehir

20-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek gezi kapsamında Kütahya, Bilecik, Bursa ve Çanakkale illerinin tarihi ve kültürel mekânları ile doğal güzellikleri gençlere tanıtılacak.

Geziye fotoğraf, karikatür ve kuş evi yarışmalarında tarih ve medeniyet gezilerine katılma hakkı kazananlar ile Gönüllülük Faaliyetleri Öğrenci Temsilcisi, Eğitim Faaliyetleri Öğrenci Temsilcisi öğrencilerinden daha önce tarih ve medeniyet gezilerine katılmamış olanlar öncelikle dahil edilecek. Kalan kontenjanlar da yurtlarda düzenlenen eğitim, sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerine katılan ve daha önce tarih ve medeniyet gezilerine katılmayan öğrenciler arasından kura yoluyla belirlenecek.

Bilecik’te Ertuğrul Gazi Türbesi, Kaymakam Çeşmesi, Kuyulu Mescit, Dursun Fakıh Türbesi, Şeyh Edebalı Türbesi; Kütahya’da Hayme Ana Türbesi; Bursa’da Muradiye Külliyesi, Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri, Tophane, Saat Kulesi, Balibey Hanı, Yeşil Camii ve Yeşil Türbesi, Emir Sultan Camii, Murat Hüdavendigar Camii ve Türbesi; Çanakkale’de Seyit Onbaşı-Mecidiye Tabyası, Şahindere Şehitliği, Zığındere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Yahya Çavuş Şehitliği-Ertuğrul Tabyası, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı gibi pek çok tarihi ve kültürel mekan gezilecek.

Eğitim koordinatörleri ve illerin tarihi mekânlarını tanıtmak üzere profesyonel rehberler de gençlere gezi boyunca eşlik edecek.