Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiren 2022-2023 GSB burs/öğrenim kredisi sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Bakan Kasapoğlu, 2022-2023 GSB burs/öğrenim kredisi sonuçlarının açıklandığını sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayın ile duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu müjde sonucunda kredi ve burs ücretlerinde yapılan yüzde 47’lik artışı da hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Böylelikle lisansta ödenen tutar 850 liradan 1.250 liraya, yüksek lisansta ödenen tutar 1.700 liradan 2.500 liraya, doktora için ödenen tutar ise 2.550 liradan 3.750 liraya yükselmiş oldu. Ocak ayından itibaren alacağınız ödemeler, bu seviyelerde olacak. Tüm gençlerimize yeni düzenlememizin de hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Taahhütname onayı için son gün 20 Aralık

Burs/kredi kazanan öğrencilere ödeme yapılabilmesi için taahhütnamelerin süresi içerisinde onaylanması gerekiyor. Öğrencilerin en geç 20 Aralık saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini onaylamaları gerekiyor.

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin taahhütname onayı için de aynı tarih geçerli olacak.

18 yaşından küçük öğrenciler

Burs/kredi tahsis edilen 15-18 yaş arası öğrencilerin, anne/babalarının e-Devlet şifreleriyle sisteme girerek burs/kredi taahhütnamesi için veli onayı vermeleri gerekiyor. Sonrasında bu öğrenciler, kendi e-Devlet şifreleriyle taahhütnamelerini onaylayabilecek.

15 yaşından küçük ya da anne-babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileriyle birlikte kendilerine en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini düzenletebilecek.

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin kefaletname işlemi

Yükseköğrenimini yurt dışında sürdüren ve kendilerine burs/kredi tahsis edilen öğrencilerin, yurt içinde ikamet eden bir kefil tarafından Türkiye’deki noterlerden kefaletname hazırlatması gerekiyor. Hazırlanan kefaletnamenin en geç 31 Ocak saat 23.59’a kadar https://kredibursbelgeislem.gsb.gov.tr/ adresine yüklenmesi ve belgenin kaydedilmesi gerekiyor. Son olarak kaydedilen kefaletnamenin aslının, bir dilekçe ekinde en geç 20 Şubat tarihine kadar Söğütözü Mahallesi 2176. Cadde No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi ve Burs Hizmetleri Daire Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim edilmesi gerekiyor.