Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri kapsamında gençler bu yıl da Mezopotamya’nın tarihi ve kültürel zenginlikleriyle buluşuyor.  

Gençlerin yaşadıkları toprakları yakından tanımasını sağlamak amacıyla düzenlenen tarih ve medeniyet gezilerinde gençler bu yıl Diyarbakır ve Mardin’de bir araya gelecek. 

11-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek gezi kapsamında gençler, medeniyetler beşiği olarak anılan Mezopotamya’nın tarih ve medeniyet mirasıyla buluşacak.  

Diyarbakır ve Mardin illerini kapsayan geziye 81 ildeki yurtlardan bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 162 öğrenci katılacak. Geziye katılacak öğrenciler, 17 Nisan’da kura yoluyla belirlenecek.  

Gezi boyunca gençler Diyarbakır’da Ulu Camii, Hasan Paşa Hanı, Hz. Süleyman Camii, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Diyarbakır Surları, On Gözlü Köprü, Zerzavan Kalesi, Eğil; Mardin’de Deyrul Zaferan Manastırı, Dara Antik Kent, Kasimiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Mardin Çarşısı, Midyat gibi pek çok tarihi ve kültürel mekânı ziyaret edecek. 

Gezilecek tarihi yerlerin tanıtımını yapmak üzere gençlere profesyonel rehberler de eşlik edecek.