Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da gençleri tarih ve medeniyetle buluşturuyor.

Gençleri birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içinde tarihle buluşturmak amacıyla 81 ilden yaklaşık 350 öğrencinin katılımıyla “Kuruluştan Çanakkale'ye Tarih ve Medeniyet Gezisi” düzenleniyor.

Üç günde dört şehir

 24-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek gezi kapsamında Kütahya, Bilecik, Bursa ve Çanakkale illerinin tarihi ve kültürel mekânları ile doğal güzellikleri gençlere tanıtılacak.

Geziye katılacak öğrenciler yurtlarda düzenlenen eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere en çok katılan ve daha önce tarih ve medeniyet gezilerine katılmayan öğrenciler arasından kura yoluyla belirlenecek.

Osmanlı İmparatorluğu konulu sohbet, mehteran takımı ve atlı okçu birliklerin gösterisi ile başlayacak gezi kapsamında Bilecik’te Ertuğrul Gazi Türbesi, Kaymakam Çeşmesi, Kuyulu Mescit, Şeyh Edebalı Türbesi; Kütahya’da Hayme Ana Türbesi; Bursa’da Muradiye Külliyesi, Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri, Tophane, Saat Kulesi, Balibey Hanı, Yeşil Camii ve Yeşil Türbesi, Emir Sultan Camii, Murat Hüdavendigar Camii ve Türbesi; Çanakkale’de Seyit Onbaşı-Mecidiye Tabyası, Şahindere Şehitliği, Zığındere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Yahya Çavuş Şehitliği-Ertuğrul Tabyası, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı gibi pek çok tarihi ve kültürel mekan ziyaret edilecek.

İllerin tarihi mekânlarını tanıtmak üzere profesyonel rehberler de gençlere gezi boyunca eşlik edecek.